Informacje o Urzędzie

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych został utworzony w 1991 roku na podstawie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Jego najważniejszymi zadaniami są:

  • zapewnianie kombatantom i osobom represjonowanym należnego szacunku i honoru oraz pomocy i szczególnej opieki
  • przyznawanie uprawnień ustawowych
  • upowszechnianie tradycji walk o suwerenność i niepodległość Polski.

Aktualności

Komunikat w sprawie przyznawania świadczeń dla kombatantów i osób represjonowanych zamieszkałych za granicami Polski 13.06.2014 r.

W związku z nieprecyzyjnymi informacjami medialnymi na temat transferu świadczeń kombatanckich za granicę, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych komunikuje co następuje:

Uchwalona w dniu 14 marca br. ustawa o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 496) nie wprowadza żadnych nowych zasad przyznawania uprawnień z tytułu działalności kombatanckiej czy też doznanych represji. Tym samym każda osoba, która w ramach dotychczasowego prawa nie mogła uzyskać uprawnień kombatanckich, nie będzie mogła ich uzyskać również obecnie. Nowelizacja dotyczy natomiast technicznego aspektu wypłaty świadczeń kombatanckich uprawnionym osobom mieszkającym za granicą.

Czytaj dalej...

Komunikat w sprawie pomocy pieniężnej przeznaczonej dla kombatantów i innych osób uprawnionych 01.08.2014 r.

W związku z pojawiającymi się zapytaniami dot. przyznawania pomocy pieniężnej dla kombatantów przez ośrodki pomocy społecznej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych uprzejmie informuje, iż uchwalona w dniu 14 marca 2014 roku ustawa o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 496) nie wprowadza żadnych zasadniczych zmian w zakresie udzielania kombatantom i innym osobom uprawnionym pomocy pieniężnej ze środków budżetowych będących w dyspozycji Szefa Urzędu.

Czytaj dalej...

70. rocznica Zwycięskich Walk Żołnierza Polskiego 18.08.2014 r.

W dniu 17 sierpnia 2014 roku w Londynie odbyły się obchody 70. rocznicy Zwycięskich Walk Żołnierza Polskiego. W uroczystościach rocznicowych udział wzięli m.in.: Konsul Generalny Ireneusz Truszkowski, Attaché Obrony płk Ryszard Tomczak, III sekretarz, Wicekonsul Ines Czajczyńska-Da Costa, Zastępca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Bożena Żelazowska oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich zamieszkujących w Wielkiej Brytanii.

Czytaj dalej...

Uroczystości rocznicowe w Ossowie 17.08.2014 r.

W dniu 16 sierpnia 2014 r. w Ossowie odbyły się obchody 94. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. – „Cudu nad Wisłą”. W uroczystościach rocznicowych udział wzięli m.in.: Ambasador Stanów Zjednoczonych Stephen D. Mull, wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Karolina Kaczorowska, Zastępca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Bożena Żelazowska, przedstawiciele 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego, kontynuującej tradycje kościuszkowców, amerykańscy lotnicy stacjonujący w Polsce, a także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych.

Czytaj dalej...

Obchody Święta Wojska Polskiego 16.08.2014 r.

W dniu 15 sierpnia 2014 r. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski wziął udział w obchodach Święta Wojska Polskiego. Główne uroczystości zorganizowane zostały przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Alejach Ujazdowskich w Warszawie. Uczestniczyli w nich m.in.: Prezydent Bronisław Komorowski z Małżonką, Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, Premier Donald Tusk, Wicepremier – Minister Gospodarki Janusz Piechociński, Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej, Posłowie i Senatorowie RP, weterani walk o niepodległość Ojczyzny oraz licznie przybyli mieszkańcy stolicy.

Czytaj dalej...

Archiwum

Kalendarium wydarzeń

Pon Wt Śr Cz Pt Sb Nd
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31