Informacje o Urzędzie

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych został utworzony w 1991 roku na podstawie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Jego najważniejszymi zadaniami są:

  • zapewnianie kombatantom i osobom represjonowanym należnego szacunku i honoru oraz pomocy i szczególnej opieki
  • przyznawanie uprawnień ustawowych
  • upowszechnianie tradycji walk o suwerenność i niepodległość Polski.

Aktualności

Komunikat Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na temat uroczystości 70. rocznicy bitwy pod Monte Cassino 15.04.2014 r.

W związku z dużą ilością pytań kierowanych do Urzędu w nawiązaniu do komunikatu z 1 kwietnia b.r., wyjaśnia się co następuje:

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - zgodnie z komunikatem z dnia 1 kwietnia b.r. - pokrywa koszty przelotu (wyłącznie w postaci zakupienia przez Urząd biletu lotniczego; refundacja zakupionych biletów ze względów prawnych jest niemożliwa) i pobytu na terenie Republiki Włoskiej w dniach 16-19 maja b.r. wyłącznie: weteranom - uczestnikom bitwy o Monte Cassino oraz Ich opiekunom (po jednym opiekunie na uczestnika), a także osobom, których najbliżsi (ojciec, brat) spoczywają na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino.

Czytaj dalej...

Komunikat Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na temat uroczystości 70. rocznicy bitwy pod Monte Cassino 01.04.2014 r.

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych uprzejmie informuje, że centralne uroczystości upamiętniające 70. rocznicę bitwy pod Monte Cassino odbędą się w dniu 18 maja 2014 r. o godz. 9.50 na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino.

Inne uroczystości towarzyszące, m.in. w Acquafondata, Piedimonte San Germano oraz Mignano Monte Lungo, będą miały miejsce w dniach 16-19 maja. Program tych ostatnich jest wciąż ustalany.

Czytaj dalej...

Spotkanie wielkanocne Środowiska Żołnierzy Pułku Armii Krajowej „Baszta” 12.04.2014 r.

W dniu 11 kwietnia 2014 r. Jan Stanisław Ciechanowski wziął udział w spotkaniu wielkanocnym Środowiska Żołnierzy Pułku Armii Krajowej „Baszta”. Podczas uroczystości dziesięciu członkom stowarzyszenia wręczone zostały Medale „Pro Patria”. W uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o wolność ojczyzny uhonorowani zostali: Halina Cichowska, Eugenia Gugała-Stolarska, Maria Kowalska, Marian Kowalski, Władysław Pośnik, Stanisław Rymaszewski, Stefania Skwirowska, Władysława Wolańska, Zdzisław Zawadzki oraz Jerzy Zientara.

Czytaj dalej...

Uroczystość przed pomnikiem 1. Dywizji Pancernej 11.04.2014 r.

W dniu 11 kwietnia 2014 r. Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski wziął udział w zorganizowanej przez Krajowy Związek Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie uroczystości przed pomnikiem 1. Dywizji Pancernej.

Czytaj dalej...

Msza w intencji śp. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego 11.04.2014 r.

W dniu 10 kwietnia 2014 r. Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski wziął udział we Mszy świętej w intencji śp. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i pozostałych ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego. Hołd ofiarom oddano w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie pochowani zostali: ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, kapelan Warszawskiej Rodziny Katyńskiej ks. Zdzisław Król, kapelan Federacji Rodzin Katyńskich ks. Andrzej Kwaśnik oraz Prezes Stowarzyszenia Parafiada o. Józef Jońca.

Czytaj dalej...

Archiwum

Kalendarium wydarzeń

Pon Wt Śr Cz Pt Sb Nd
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Biuletyn „Kombatant”

Archiwum wydań