Informacje o Urzędzie

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych został utworzony w 1991 roku na podstawie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Jego najważniejszymi zadaniami są:

  • zapewnianie kombatantom i osobom represjonowanym należnego szacunku i honoru oraz pomocy i szczególnej opieki
  • przyznawanie uprawnień ustawowych
  • upowszechnianie tradycji walk o suwerenność i niepodległość Polski.

Aktualności

Uzyskiwanie uprawnień działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych 05.08.2015 r.

Potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych

 

Status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych potwierdza, w drodze decyzji administracyjnej, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych po wcześniejszym stwierdzeniu przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, iż osoba ubiegająca się o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych spełnia warunki, o których mowa w art. 4 ustawy.

Czytaj dalej...

Nowelizacja ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego 08.09.2015 r.

W dniu 1 września 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Umożliwia ona uzyskanie odszkodowania i zadośćuczynienia przez osoby, które w okresie od dnia 1 listopada 1982 r. do dnia 28 lutego 1983 r. pełniły czynną służbę wojskową, do której odbycia zostały powołane za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. W razie śmierci osoby represjonowanej, uprawnienie to przechodzi na jej małżonka, dzieci i rodziców.

Żądanie odszkodowania i zadośćuczynienia należy zgłosić w sądzie okręgowym (wydział karny), w którego okręgu zamieszkuje osoba składająca żądanie.

Spotkanie w Klubie Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari 25.11.2015 r.

W dniu 24 listopada 2015 r. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski wziął udział w uroczystym spotkaniu w Klubie Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Czytaj dalej...

VII Krajowy Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę 25.11.2015 r.

W dniu 24 listopada 2015 r. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski wziął udział w VII Krajowym Zjeździe Delegatów Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę.

Czytaj dalej...

Album „Portugalio, dziękujemy! Polscy uchodźcy cywilni i wojskowi na zachodnim krańcu Europy w latach 1940-1945” 24.11.2015 r.

W dniu 23 listopada 2015 roku Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski wziął udział w prezentacji albumu poświęconego polskim uchodźcom cywilnym i wojskowym przyjętym przez Portugalię podczas II wojny światowej.  Spotkanie w Galerii Porczyńskich w Warszawie było połączone z wystawą poświęconą temu samemu tematowi. Organizatorami byli Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Ambasada Portugalii w Polsce oraz Oficyna Wydawnicza Rytm sp. z o.o.

Czytaj dalej...

Archiwum

Kalendarium wydarzeń

Pon Wt Śr Cz Pt Sb Nd
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30