Informacje o Urzędzie

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych został utworzony w 1991 roku na podstawie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Jego najważniejszymi zadaniami są:

  • zapewnianie kombatantom i osobom represjonowanym należnego szacunku i honoru oraz pomocy i szczególnej opieki
  • przyznawanie uprawnień ustawowych
  • upowszechnianie tradycji walk o suwerenność i niepodległość Polski.

Aktualności

Uzyskiwanie uprawnień działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych 05.08.2015 r.

Potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych

 

Status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych potwierdza, w drodze decyzji administracyjnej, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych po wcześniejszym stwierdzeniu przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, iż osoba ubiegająca się o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych spełnia warunki, o których mowa w art. 4 ustawy.

Czytaj dalej...

Zebranie Środowiska ZPW IV Obwodu Warszawa-Ochota 27.04.2016 r.

Członkowie Środowiska Związku Powstańców Warszawskich IV Obwodu Warszawa-Ochota spotkali się 26 kwietnia 2016 roku na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym. Uczestniczył w nim p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny uhonorował Medalem „Pro Patria” Krystynę Napiecek i Zdzisława Grontkowskiego.

Czytaj dalej...

Wizyta kombatantów i dzieci z Wileńszczyzny 26.04.2016 r.

Dzięki wsparciu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych do Polski mogła przyjechać z Wilna i Solecznik grupa ponad 40 polskich kombatantów, harcerzy i młodzieży patriotycznej. Organizatorem wyjazdu był okręg warmińsko-mazurski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Grupa wzięła udział w uroczystościach pogrzebowych płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Przywieźli ze sobą ziemię z Wileńszczyzny, którą złożyli na jego trumnie. Goście przez trzy dni zwiedzali Warszawę. Mieli też okazję odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego. Z kombatantami i młodzieżą spotkał się p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Rozmawiano między innymi o lipcowych obchodach rocznicy Operacji „Ostra Brama”.

Czytaj dalej...

Pogrzeb płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” 25.04.2016 r.

Tłumy Polaków wzięły udział w uroczystościach pogrzebowych legendarnego dowódcy, zgładzonego przez reżim komunistyczny, Żołnierza Niezłomnego - płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, które odbyły się w Warszawie 24 kwietnia 2016 r. Uczestniczył w nich Prezydent RP Andrzej Duda oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych i wojskowych. Wziął w nich także udział  p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Uroczystości rozpoczęła msza w kościele pw. św. Karola Boromeusza odprawiona przez biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka.

Czytaj dalej...

Spotkanie opozycjonistów 23.04.2016 r.

W przeddzień imienin bł. księdza Jerzego Popiełuszki, 22 kwietnia 2016 roku,  p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wspólnie z przedstawicielami środowisk opozycji niepodległościowej złożył wieniec i zapalił znicze pamięci na grobie Męczennika za Wiarę i Ojczyznę. Wspólnej modlitwie przewodniczyli: kapelan NSZZ „Solidarności” ks. Jan Sikorski i kapelan Niezależnego Zrzeszenia Studentów ks. Józef Maj. Uroczystość odbyła się z udziałem honorowej asysty Wojska Polskiego.

Czytaj dalej...

Archiwum

Kalendarium wydarzeń

Pon Wt Śr Cz Pt Sb Nd
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Biuletyn „Kombatant”

Archiwum wydań