Informacje o Urzędzie

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych został utworzony w 1991 roku na podstawie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Jego najważniejszymi zadaniami są:

  • zapewnianie kombatantom i osobom represjonowanym należnego szacunku i honoru oraz pomocy i szczególnej opieki
  • przyznawanie uprawnień ustawowych
  • upowszechnianie tradycji walk o suwerenność i niepodległość Polski.

Aktualności

Uzyskiwanie uprawnień działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych 05.08.2015 r.

Potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych

 

Status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych potwierdza, w drodze decyzji administracyjnej, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych po wcześniejszym stwierdzeniu przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, iż osoba ubiegająca się o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych spełnia warunki, o których mowa w art. 4 ustawy.

Czytaj dalej...

Nekrolog śp. Stanisława Milczyńskiego 05.02.2016 r.

Z głębokim żalem zawiadamiam,
że dnia 26 stycznia 2016 roku zmarł w Toronto

ŚP
mjr Stanisław Milczyński ps.„Gryf”

urodzony 4 kwietnia 1918 roku w Poznaniu.

Czytaj dalej...

72. rocznica odbicia żołnierzy Armii Krajowej z siedziby Gestapo w Jędrzejowie 03.02.2016 r.

W 72. rocznicę jednej z najbardziej spektakularnych akcji przeprowadzonych przez Żołnierzy AK w powiecie jędrzejowskim podczas II wojny światowej, p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uczcił wraz z kombatantami i mieszkańcami Jędrzejowa ten brawurowy czyn. W wydarzeniu zorganizowanym 2 lutego 2016 roku przez starostę jędrzejowskiego, burmistrza Jędrzejowa oraz Koło Światowego Związku Żołnierzy AK, uczestniczyły także poczty sztandarowe szkół i instytucji oraz władze samorządowe i młodzież szkół ponadgimnazjalnych.

Czytaj dalej...

Jan Józef Kasprzyk p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 01.02.2016 r.

Prezes Rady Ministrów Beata Szydło powierzyła z dniem 1 lutego 2016 roku pełnienie obowiązków Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Janowi Józefowi Kasprzykowi.

Czytaj dalej...

72. rocznica Akcji „Kutschera” 01.02.2016 r.

Oddajemy dziś hołd tym, którzy 72 lata temu udowodnili tym wspaniałym czynem, że Polska żyje. Choć zniewolona potrafi wydać z siebie krzyk wolności – bo zamach na kata Warszawy był właśnie tym skutecznym krzykiem wolności - mówił podczas uroczystości rocznicowych p. o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. W 72. rocznicę udanej Akcji Bojowej „Kutschera”, 1 lutego 2016 roku, w Warszawie, w Alejach Ujazdowskich przy kamieniu upamiętniającym to wydarzenie, zebrali się kombatanci, przedstawiciele sejmu i senatu, władz Warszawy oraz młodzież i grupy rekonstrukcyjne.

Czytaj dalej...

Archiwum

Kalendarium wydarzeń

Pon Wt Śr Cz Pt Sb Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29